تاریخچه شهر فریم

فریم از جمله مراکز بخشی است که به شهر تبدیل گردید این مرکز (محمدآباد سابق) برابر مصوبه هیأت محترم وزیران در دولت هشتم در سال 1383 به شهر مبدل شد و عملاً در سال 1384 محمدآباد مرکز بخش دودانگه تحت عنوان شهر «فریم» دارای کد تقسیماتی شهر در وزارت کشورگردید.
استقرار شهرداری پس از انتخابات سراسری دوره سوم شوراهای اسلامی کشور در سال 1386 عملاً با افتتاح آن توسط مسئولین استان آغاز به کار و رسمیت یافت.
قدمت و سابقه مرکزیت بخش از زمان وضع دومین قانون تقسیمات کشوری پس از انقلاب مشروطیت در 16 آبانماه 1316 ﻫ.ش(پهلوی اول)78سال می باشدکه همزمان با برخی از مراکز بخشهایی است که اکنون مرکز شهرستان در مازندران می باشند. عدم توسعه منطقه و مرکز بخش ، علل و عوامل گوناگونی دارد که در این مقال نمی گنجد.
فریم بر گرفته از پریم (فریم معرب پریم است) که یکی از کانونهای نخستین زندگی اجتماعی در پهنه مازندران بوده و در قبل از حمله اعراب به این منطقه و تصرف آن ، شهر باستانی فریم ، پریم نام داشت پس از آن و پذیرش مردم این دیار به اسلام علوی به جهت عدم وجود حرف «پ» در لسان عربی پریم به فریم تغییر نام یافت و از آن تاریخ در محاورات و کتب"فریم" بکار می رود. این شهر در منابع تاریخی کهن به نام پریم ، پات شوارش یا جبال قارن یا فریم یاد شده است در کتاب مازندران و استرآباد تألیفﻫ.لرابینو و سایر منابع آمده؛ فریم یا پریم شهر کوچکی بود با حصار آجری شبیه به قلعه و اقع در جلگه موسوم به پریم جنب رودخانه اشک قسمت شمال شرقی که آن محل اکنون معروف به شهردشت است در تاریخ آمده ، فریم در زلزله حدود سال 700 هجری قمری 1301 میلادی به همراه دهات پر جمعیت در آن زمان ویران شده است. پیشنهاد عنوان فریم برای شهر جدیدالتأسیس به جهت جنبه تاریخی آن بوده است.
در تاریخ آمده: در قرن 6 هجری برابر سال 1127 میلادی زمین لرزه ی بزرگی سبب ویرانی روستاهای یمنطقه گردیده همچنین در سال 700 قمری برابر 1301 میلادی زمین لرزه ای روستاهای فراوانی را در مازندران تقریبا به طور کامل نابود کرد و سبب از رونق افتادن منطقه ی پریم گردید. این منطقه در عصر اسپهبدان ،وقایع و رویدادها وفراز و فرودهای فراوانی به خود دیده است. اتفاقا در همین ایام (دشت پریم) یکی از قسمتهای مهم دودانگه به شمار می رفت و در زمان هارون الرشید پریم در دست(اسپهبد شروین باوند) بود.
شواهد و پژوهش هایی که بر پیشینه ی کهن و تاریخ منطقه ی (پریم) گواهی می دهند:
• گزارش و پژوهش برخی از خاورشناسان از جمله (ه.ل.رابینو) محقق فرانسوی و تحقیق دایره المعارف بریتانیا
• وجود گنبد رسکت بازمانده از قرن 5 قمری در کنار روستای رسکت که هنوز هم بر دامنه ی صخره ای بر پا ایستاده و همچون قراولان و قلعه بانان کهن چشم به سوی دشت پریم دوخته است. پنج سال پیش با اجرای عملیات گمانه زنی در منطقه ی دودانگه در محوطه ی برج رسکت بقایایی کشف شد در این عملیات ، گورستانی متعلق به قرون میانه ی اسلامی شناسایی شد که آرامگاهی بودن این برج را ثابت می کند. در شرق گورستان محوطه ای مسکونی به وسعت 4 هکتار و متعلق به قرون میانه ی اسلامی و دوره ی سلجوقی نمایان شد که فضای اصلی آن با استفاده از سنگ و گچ ساخته و تمام سطح داخلی دیواره های آن با گچ بری های با خط کوفی آراسته شده.
• آثار و بازمانده های بناهای کهن و برخی اسامی آنها ، برای نمونه در روستای کرچاء زمین های وسیعی پر از آجرهای پخته از روزگاران قدیم است و در تپه های اطراف آن هم دیوارهای گچ اندود یافت شده است ، جالب تر اینکه در حوالی این روستا چند نام با پیشوند (شهر) هنوز به کار می رود ، مثل شهردشت ، شهربن که در زلزله ی بزرگ پایان قرن 7 هجری به طور کامل ویران و با خاک یکسان شده است و آن پاره های آجر و اسامی تنها یادگاران شکوه گذشته است.
• کتاب بسیار ارجمند (مرزبان نامه) که در اصل به زبان طبری (مازندران کهن) نوشته شده بود گواهی بر این سخن است زیرا نویسنده ی اصلی این اثر پساوند (پریم) را در نامش دارد. بنابراین اگر روزی اصل نسخه ی طبری این اثر پیدا شود نخستین و بزرگترین اثر مکتوب شهر باستانی پریم شمرده خواهد شد.
مردم این شهر به کار کشاورزی و دامداری و تجاری اشتغال دارند و تمامی دستگاههای اجرایی و اداری در شهر فریم استقرار دارد وجود دستگاههای اجرایی و تجاری و ... باعث شده است که مردم از روستاهای اطراف برای رفع نیاز و تهیه ملزومات و مایحتاج زندگی به این شهر رفت و آمد داشته باشند.

کد مطلب : ۵  / گروه : معرفی شهر /  / ۰۳ مرداد ۱۳۹۵  /  بازدید : ۴۴۱۳

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

        

  اذان صبح
  طلوع خورشيد
  اذان ظهر
  غروب خورشيد
  اذان مغرب

اوقات شرعی به وقت فریم

        

آخرین مطالب سایت

        

پربیننده ترین اخبار

        

آمار سایت

امروز578
دیروز 408
جمع 1129360
        
 کلیه حقوق برای شهرداری فریم محفوظ است - طراحی ، اجرا و پشتیبانی : مازندنت